Adnan Menderes Niçin idam edildi.

Adnan Menderes "vatana ihanetten" suçlu bulunarak idam edildi. Neydi vatan ve vatana ihanet?

Çağdaş tanımla "vatan", bir coğrafyadaki sosyal, siyasal ve ekonomik hayatın bütünü ise eğer, Menderes'in vatan kavramını, "vahşi bir ormana" çevirdiğini, domuz ahırı kadar kirlettiğini söyleyebilir misiniz? Hırsızların başı olmayı hak edecek faaliyeti oldu mu? Kimse, onun koskocaman coğrayfayı, mafya çetelerinin güven ve huzur içinde, özgürce cirit attıkları alana çevirdiğini iddia edebilir mi?

İnsanlar açlıktan ölürken, emekli generallerin yönetimindekiler dahil, "sistem seçkinleri"nin "benim" dedikleri bankaları bir gecede boşaltarak, halkın 20 milyar dolarının ceplere atıldığına seyirci kaldığını söyleyebilir misiniz?

Eli tabancalı gezgin tetikçilerin, "vatan için" naraları ata ata, "faili meçhul cinayetler"in kan göllerinde yüzmelerini sağladığını gören oldu mu? Yönettiği toprakları, evrensel istatistiklerde "işkence birincisi" yaptığını söyleyebilecek kişi var mı aranızda?

Menderes döneminde, yakınları, arkadaşları tarafından askeri karargaha uğurlanan gençler, haber alınamayacak biçimde kayboldu mu hiç? Köylülere kendi pislikleri yedirildi mi? Kimileri, demokrasi korkusuyla titreyip, "ben çağdaş medeniyeti yakalamış bir cumhuriyetin yöneticisiyim" diye şişinirken, kaybedilmişleri arama haftaları düzenleniyor muydu Menderes döneminde? Kaybedilmiş çocuklarını arayan anaların üstüne, eğitilip vahşileştirilmiş köpekler salınıyor muydu?

Köylerin zafer meşalesi tertibinden yakılarak "vatanın yeni baştan kurtarıldığını" kim söyleyebilir?

Adnan Menderes "vatana ihanetten" suçlu bulunarak idam edildi. Ama hırsız ve katil değildi. İstanbul Emniyet Müdürü'nün eşi olan arkadaşı, yazar Suzan Sözen'i makam arabasına binip, gün ışığında ziyaret edebilecek kadar gözü kara romantikti, özel hayatında da...

"Vatan haini" diye asıldı, ama cinayet işletmeyecek kadar ince ruhlu ve hırsızlık yapmayacak kadar onurluydu, Menderes.

Düello ruhunun hiç yeşermediği, hayatın entrika ve tuzak labirentlerinde şekillendiği topraklarda, kendisine kafa tutan generallere, "ben bu orduyu yedek subaylarla da yönetirim" dediği için mi vatan hainiydi?

İstediği yardımları alamayınca Amerikaya rağmen, baş düşmanı Moskova ile diyalog kurduğu için mi?

Bilinmez ama, Atatürk ile İnönü'nün yasalarını uyguladığı için "diktatör" oldu. Basında ona küfretmek, mezarına tükürmek "Kemalist ilericilik" sayıldı. Tokat atan "genç subaylar" ise "vatansever"di.

Sahi onu neden astılar? Amaç vatanı kurtarmaksa, neden hala kurtulamıyor? Niçin demokraside Tanzanya'nın da gerisinde?

Galiba, en iyisi, bir zamanlar kendi Başbakanlarını da tokatlamış, görgüsü, terbiyesi büyük, kurtarıcı genç Türk subaylarına sormak? Ha bir soru daha: Sahi, kim soyuyor bu ülkeyi?
alıntı

kaynağı bilen varsa yorumlara ekleyiversin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !